Winter Storm Warning WINTER STORM WARNING - Hempstead Co
Hard Freeze Warning HARD FREEZE WARNING - Hempstead Co  - Howard Co
Wind Chill Advisory WIND CHILL ADVISORY - Hempstead Co  - Howard Co  - Pike Co
Winter Weather Advisory WINTER WEATHER ADVISORY - Howard Co  - Pike Co
Home / Local News / UA Cossatot Announces Fall 2017 Graduates

UA Cossatot Announces Fall 2017 Graduates

The University of Arkansas Cossatot Office of the Registrar releases names of fall 2017 graduates and names of those graduating with honors.

179 students graduate with a certificate of proficiency, technical certificate, or associate degree. Some students earned multiple certificates and degrees.

UA Cossatot’s graduation rate remains high and stable with a cohort graduation rate of 41%. This is still well above the majority of colleges and universities in Arkansas.

14 students graduate with Summa Cum Laude honors, meaning that they graduate with a cumulative grade point average (GPA) of 3.9 to 4.0. 14 students graduate with Magna Cum Laude honors, meaning that they graduate with a cumulative GPA of 3.75 to 3.89. 19 students graduate with Cum Laude honors, meaning that they graduate with a cumulative GPA of 3.50 to 3.74.

UA Cossatot Students Graduating Fall 2017 Include (listed with highest degree(s) earned):

Alleene:  Lauren Altenbaumer (Associate of Applied Science: Occupational Therapy Assistant)

Ashdown:  Jamie Altenbaumer (Technical Certificate:  Industrial Electricity), Terri Anderson (Technical Certificate:  Medical Assisting), Jason Aylor (Certificate of Proficiency:  MIG Welding and Industrial Motor & Controls), Canyon Baker (Associate of Applied Science:  General Technology, Industrial Technology), Lucas Bishop (Certificate of Proficiency:  Industrial Motor & Controls), James Jones (Certificate of Proficiency:  MIG Welding and Industrial Motor & Controls), Shanett Leeks (Technical Certificate:  Practical Nursing), Kenya Lewis (Certificate of Proficiency:  Emergency Medical Technician), Jerrica Montue (Certificate of Proficiency: Medical Transcription), Jacob Mueller (Associate of Applied Science:  Registered Nursing), Ambrea Murphy (Associate of Science:  Psychology and Associate of General Studies), Carlie Perkins (Associate of Applied Science:  General Technology), Devona Powell (Associate of Science:  Business), and Jacob Register (Certificate of Proficiency:  SMAW and MIG Welding)

Broken Bow, Ok:  Kylah Loving (Technical Certificate:  Health Professions) and Shalonda Roberson (Associate of Applied Science: Registered Nursing)

Cove:  Caylee Mitchell (Technical Certificate:  Health Professions)

De Queen:  Moses Aaron (Certificate of Proficiency: SMAW Welding), Brenda Alvarez (Technical Certificate:  Health Professions), Jesus Buendia-Gonzalez (Certificate of Proficiency:  SMAW and MIG Welding), Italia Bustamante Quintana (Associate of Arts), Reynaldo Cajero (Technical Certificate:  Pipe Welding), Whitley Collum (Technical Certificate:  Health Professions), Amanda Colson (Associate of Applied Science:  Occupational Therapy Assistant), Gregory Davignon (Associate of General Studies), Aaron Emerson (Associate of Applied Science:  Registered Nursing), Salina Feregrino (Associate of Science:  Teaching: K-6), Justyce Feregrino (Associate of Arts, Associate of General Studies), Dahien Garcia (Certificate of Proficiency:  SMAW Welding), Stormie Garza (Certificate of Proficiency:  Emergency Medical Technician), Juan Gonzalez Jr. (Technical Certificate: Welding), Joshua Hanry (Certificate of Proficiency:  Engine Performance), Alexis Herrera (Certificate of Proficiency:  Metal Repair), Tyron Keels (Associate of General Studies), Dylan Lacefield (Associate of Applied Science: Registered Nursing), Leslie Lacefield (Certificate of Proficiency:  Child Development), Michael Lerma (Certificate of Proficiency:  SMAW Welding), Alexis Lorenzo Cruz (Certificate of Proficiency:  SMAW Welding), Kira Lovell (Associate of Applied Science:  Registered Nursing), Gloria Machuca (Certificate of Proficiency:  Medical Transcription), Brayan Maldonado (Technical Certificate:  Welding), Elizabeth Martinez (Associate of Applied Science:  Occupational Therapy Assistant), Pepe Joe Maturino (Certificate of Proficiency:  MIG Welding), Jose Maya (Certificate of Proficiency:  SMAW Welding), Pedro Medellin (Technical Certificate:  Industrial Technology), Alejandro Montes (Technical Certificate:  Automotive Service Technology), Misael Moreno-Ruiz (Certificate of Proficiency:  SMAW and MIG Welding), Alfredo Nieto  (Certificate of Proficiency:  Metal Repair), Angel Olguin (Associate of Arts), Maria Pacheco (Associate of Applied Science:  Administrative Assistant and Accounting), Carlos Pallares (Certificate of Proficiency:  Engine Performance), Debra Payne (Associate of Applied Science:  Accounting), Avel Perez (Associate of Science:  Criminal Justice), Karen Perez (Associate of Science:  Business), Erik Ramirez (Technical Certificate:  Welding), Jehonadab Ramirez-Mendez (Certificate of Proficiency:  Mechanical Devices and Industrial Motor & Controls), Sarai Ramirez (Associate of General Studies), Elmer Ramirez Sierra (Certificate of Proficiency:  SMAW and MIG Welding), Cirilo Resendiz (Technical Certificate:  Health Professions), Eric Rubi (Associate of Applied Science:  General Technology, Industrial Technology and Electricity), Alexandria Stark (Associate of General Studies), Brandi Stubbs (Associate of Applied Science:  Registered Nursing), Gabriel Tinajero (Certificate of Proficiency:  Industrial Motor & Controls), Erika Tollett (Technical Certificate:  Automotive Service Technology), Jonathon Torres (Associate of Applied Science:  General Technology, Industrial Electricity), Damaris Victoriano (Certificate of Proficiency:  Child Development), Omar Victoriano (Associate of General Studies), Michael Vobora (Technical Certificate:  Medical Assisting), Alejandra Zapata (Certificate of Proficiency:  Child Development), Brianna Kimmel (Technical Certificate:  Health Professions), and Zachary Tollett (Technical Certificate:  Automotive Service Technology)

Delight:  Deana Henderson (Associate of Applied Science:  Registered Nursing)

Dierks: Michael Adams (Technical Certificate:  Health Professions), Carli Davis (Technical Certificate:  Cosmetology), Haili Fallis (Technical Certificate:  Cosmetology), Jacob Lloyd (Certificate of Proficiency:  Pipe Welding SMAW and GMAW/FCAW), James McRaven (Certificate of Proficiency:  MIG Welding, Industrial Motor & Controls, and Hydraulics & Pneumatics), Curtis Nutt (Certificate of Proficiency:  Industrial Motor & Controls), Elizabeth Sharp (Technical Certificate: Cosmetology), Gabrielle Siracusa (Technical Certificate: Cosmetology), Brady Strasner (Certificate of Proficiency:  MIG Welding and Industrial Motor & Controls), Jessica Vance (Certificate of Proficiency:  Child Development), Max Vaughn (Certificate of Proficiency:  Metal Repair), and Sarah Watson (Associate of General Studies)

Eagletown, Ok:  Peter Carney (Certificate of Proficiency:  Metal Repair) and Meshalia Cowling (Technical Certificate:  Health Professions)

Foreman:  Bradyn Allen (Associate of General Studies), Luke Carver (Associate of Applied Science:  Registered Nursing), Andrew Chapa (Certificate of Proficiency:  MIG and SMAW Welding), Walter Knighten (Technical Certificate:  Welding), Shayleigh Lewis (Associate of Science:  Agriculture Science), and Brock Miller (Technical Certificate: Welding)

Fouke:  Lonie Plunk (Technical Certificate:  Health Professions) and Dora Thomason (Associate of Applied Science:  Occupational Therapy Assistant)

Gillham:  Daniel Santos (Technical Certificate:  Welding)

Grannis:  Jesica Alarcon (Associate of General Studies)

Horatio:  Kelli Adkins (Associate of General Studies), Erica Brandon (Associate of General Studies), Kathleen Carrell (Associate of Applied Science:  Registered Nursing), Shantae Hames (Associate of Applied Science:  Registered Nursing), Margarito Hernandez (Certificate of Proficiency:  Auto Electrical/Electronics Systems), Crystal Jeanes (Technical Certificate:  Health Professions), Maria Luna (Certificate of Proficiency:  Child Development), Gwendolyn Martin (Associate of Applied Science:  Registered Nursing), Kameron Melton (Technical Certificate:  Welding), and Thomas Rivera (Associate of General Studies)

Langley:  Latosha Morphew (Certificate of Proficiency:  Emergency Medical Technician)

Lockesburg:  Rachel Bradshaw (Associate of General Studies), Christina Carver (Technical Certificate:  Health Professions), Marlee Carver (Technical Certificate: Agriculture), Salina Dixon (Associate of Applied Science:  Accounting), Heather Eastridge (Associate of General Studies), Gary Frachiseur (Certificate of Proficiency:  MIG and TIG Welding), Ricky Fry (Associate of General Studies), Daniel Gilbert (Certificate of Proficiency:  Industrial Motor & Controls), Brettny Lynch (Certificate of Proficiency:  Emergency Medical Technician), Tyler Miller (Certificate of Proficiency:  Pipe Welding SMAW and GMAW/FCAW), Jaleisha Reyna-Martinez (Associate of Applied Science:  Registered Nursing), and Kylie VanBibber (Associate of Applied Science:  Administrative Assistant)

Mineral Springs:  Lavoline Beaird (Associate of General Studies), Sally Crawford (Technical Certificate:  Welding), Monica Garcia (Associate of Science:  Teaching: K-6), Jessica Moreno (Technical Certificate:  Medical Assisting), and Amanda Morgan (Associate of Applied Science:  Registered Nursing)

Murfreesboro:  Denise Cox (Associate of Applied Science:  Accounting), Shannon Cummings (Associate of Science:  Psychology), Laken Fant (Associate of Applied Science:  Occupational Therapy Assistant), Rebecca Gatliff (Associate of Applied Science:  Occupational Therapy Assistant), Kaitlin Gleba (Associate of Applied Science:  Registered Nursing), Lacy Heater (Associate of Applied Science:  Registered Nursing), and Brittany Rogers (Associate of Applied Science:  Registered Nursing)

Nashville:  Abel Antonio (Technical Certificate:  Pipe Welding), Ali Barfield (Technical Certificate:  Health Professions), Jacob Carpenter (Associate of General Studies), Reed Fanning (Certificate of Proficiency:  SMAW Welding), Charles Furr (Certificate of Proficiency:  MIG Welding, Industrial Motor & Controls, and Hydraulics & Pneumatics), Derrick Graham (Technical Certificate:  Pipe Welding), Triston Green (Certificate of Proficiency:  SMAW and MIG Welding), Ryan Hainen (Certificate of Proficiency:  Industrial Motor & Controls, Mechanical Devices, and Hydraulics & Pneumatics), Lindsay Harr (Associate of Applied Science:  Registered Nursing), Taylor Hilliard (Certificate of Proficiency:  Pipe Welding SMAW Stainless Steel and GTAW), Jarvis Holmes (Certificate of Proficiency:  SMAW and MIG Welding), Abbie Hughes (Associate of Applied Science:  Occupational Therapy Assistant), Victoria Lansdell (Associate of Science:  Criminal Justice), Kyler Lawrence (Certificate of Proficiency:  Pipe Welding SMAW and GMAW/FCAW), Julia Linhoff (Associate of Applied Science:  Registered Nursing), Jacqueline McDonald (Associate of Science:  Psychology), Daniel Myers (Certificate of Proficiency:  Industrial Motor & Controls), Sergio Pacheco-Martinez (Technical Certificate:  Welding), Joshua Rodgers (Technical Certificate:  Welding), Gremyko Scoggins (Certificate of Proficiency:  SMAW Welding), McKayla Vines (Associate of General Studies), OcShabba Wells (Associate of Applied Science:  Registered Nursing), Kristopher Woodruff (Associate of General Studies), and Te’Kayla Works (Associate of Applied Science:  Accounting)

Newhope:  Cale Adams (Certificate of Proficiency:  Metal Repair), Caleb Adams (Certificate of Proficiency: SMAW Welding), Joseph Carter (Certificate of Proficiency:  MIG and SMAW Welding), Jessica Coffman (Associate of Applied Science:  Registered Nursing), Alexa Fox (Associate of General Studies), Jared Harner (Technical Certificate:  Industrial Technology), and Ryan O’Neal (Associate of Applied Science:  General Technology)

Prescott:  Rebecca Cleveland (Associate of Applied Science:  Occupational Therapy Assistant)

Saratoga:  Hannah Pierce (Associate of Science:  Agriculture Science)

Texarkana:  Tasha Barnes (Technical Certificate:  Medical Assisting), Rita Nutt (Associate of Applied Science:  Registered Nursing), Carly Rogers (Associate of Applied Science:  Occupational Therapy Assistant), Cecilia Tran (Associate of Applied Science:  Occupational Therapy Assistant), and Jessica Trusley (Associate of General Studies)

Wake Village, Tx:  Hunter Burt (Technical Certificate:  Welding)

West Helena:  Mary Woo (Associate of General Studies)

Wickes:  Weston Burke (Certificate of Proficiency:  Medical Transcription), Cynthia Tena (Associate of General Studies), and Tiffany Wise (Technical Certificate:  Health Professions)

Wilton:  Ashley Erwin (Associate of Applied Science:  Registered Nursing) and Lia Gulley (Certificate of Proficiency:  Child Development)

Winthrop:  Zachary Bates (Associate of Applied Science:  General Technology, Industrial Technology), and Courtnie Moreland (Technical Certificate:  Health Professions), Mowery Santana (Associate of Applied Science:  Occupational Therapy Assistant)

 

Students Graduating with Summa Cum Laude Honors:

De Queen:  Italia Bustamante Quintana, Angel Olguin, Maria Pacheco, and Alexandria Stark

Dierks:  Carli Davis and Sarah Watson

Eagletown:  Meshalia Cowling

Mineral Springs:  Lavoline Beaird

Murfreesboro:  Laken Fant

Nashville:  Jacqueline McDonald and McKayla Vines

Prescott:  Rebecca Cleveland

Wake Village, TX:  Hunter Burt

West Helena:  Mary Woo

 

Students Graduating with Magna Cum Laude Honors:

Cove:  Caylee Mitchell

De Queen:  Brenda Alvarez, Reynaldo Cajero, Elizabeth Martinez, Avel Perez, Karen Perez, Erik Ramirez, Sarai Ramirez, Eric Rubi, and Jonathon Torres

Dierks:  Michael Adams

Foreman:  Luke Carver

Mineral Springs:  Monica Garcia

Winthrop:  Mowery Santana

 

Students Graduating with Cum Laude Honors:

Alleene:  Lauren Altenbaumer

Ashdown:  Terri Anderson

De Queen:  Whitley Collum, Amanda Colson, Justyce Feregrino, Kira Lovell, Debra Payne, Cirilo Resendiz, Zachary Tollett, and Omar Victoriano

Dierks:  Haili Fallis

Fouke:  Lonie Plunk and Dora Thomason

Horatio:  Shantae Hames

Lockesburg:  Salina Dixon and Jaleisha Reyna-Martinez

Newhope:  Jared Harner

Texarkana:  Carly Rogers

Wilton:  Ashley Erwin

91e12a3f4c45fb77613952ce6e5aff90zzzzzzzzzzzzzzzzzzz
X